O tréningu - všeobecne

Box patri medzi najťažšie športy na svete, správny boxer by mal byť skvele fyzicky vybavený. Mal by vedieť perfektne koordinovať svoje pohyby v krátkom reakčnom čase. Ďalšími vlastnosťami sú samozrejme rýchlosť, sila a dynamika celého tela. Toto sú vlastnosti profesionálneho športovca, ktoré musí mať aby obstal v najťažšej športovej disciplíne na svete. Práve preto musí byť jeho tréning zameraný všestranne. Asi ani neexistuje sval ktorý by nebol zapojený v tréningu ktorý si vyžaduje maximálne sústredenie a enormne úsilie.

Vďaka tejto charakteristike môžeme o boxerskom tréningu povedať, že je to jedno z najuznávanejších cvičení na svete. A pravé tu sa dostávame ku našej podstate CVIČENIE. To je presne to čo ponúkame našim členom. Dynamickú formu cvičenia, ktorá je v niektorých prípadoch plná fantastických kompromisov, tak aby ju mohol v drvivej väčšine zvládnuť každý bez rozdielu. Presne toto je naša hlavná myšlienka TRÉNING PRE VŠETKÝCH, PRE KAŽDÉHO, PRE TEBA. Túto myšlienku neustále prezentujeme, lebo vieme o obavách a predsudkoch ľudí na tuto formu cvičenia alebo tréningu. Väčšina ľudí si totiž predstavuje boxersky tréning kde jeho neodmysliteľnou súčasťou je tvrdý kontakt v sparingu, pri ktorom dochádza k bolesti a zraneniam alebo že tento tréning je nezvládnuteľný pre bežného smrteľníka, toto sú skôr vlastnosti profesionálnej formy tréningu. Náš tréning je nastavený tak, že každý bez rozdielu a bez obáv môže pracovať na svojej ceste ku zdokonaleniu svojej fyzickej formy.

Vo všeobecnosti sa na všetkých tréningoch zameriavame na perfektné technické zvládnutie boxu, čo v praxi znamená nácvik techník úderov, úhybov a pohybu a to buď vo dvojici na boxerskom pytli alebo kontrolovaním svojich pohybov pred zrkadlom. Ďalšou zložkou sú rôzne posilňovacie cviky s vlastným telom alebo náradím.

Hovoriť podrobnejšie o tom z čoho všetkého je náš tréning zostavený by bolo na dlho. Myslíme si že je lepšie vidieť ako počuť a že lepšie ako vidieť je zažiť. Box patri medzi kontaktný šport tu zodpovieme asi jednu z najdôležitejších otázok. Takže čo sa tyká sparingu, plne kontaktnej formy tréningu v žiadnom prípade nie je povinná. V podstate sa ňou zaoberajú hlavne muži, zďaleka nie všetci a rozhodne sa nejedna o bezduché mlátenie do seba navzájom.

Okrem skúsených členov a zápasníkov je tato disciplína buď to úplné vynechaná alebo kontrolovaná napríklad intenzitou úsilia, rovnocennosťou sparingovej dvojice a podobne.

V Boxerni je na vyber z viacerých skupinových tréningov podľa veku, pohlavia alebo zamerania. Naši členovia sú rozdelení do skupín - tréningov: THAIBOX, BOX,DETSKÝ MLADŠÍ ŽIACI, DETSKÝ STARŠÍ ŽIACI, RANNÝ ZMIEŠANÝ, ŽENSKÝ VEDENÝ TRÉNERKOU, ŽENSKÝ VEDENÝ TRÉNEROM